امیرچقماق یزد : آشنایی با جلال الدین چقماق و مجموعه امیر چقماق یزد

یزد نام

امیرچقماق یزد : آشنایی با جلال الدین چقماق و مجموعه امیر چقماق یزد

امیرچقماق یزد

 

 

 امیر چخماق کیست ؟

برای آشنایی با مجموعه امیر چقماق یزد لازم است ابتدا با سازنده این مجموعه و صاحب این نام آشنا شویم

در ادامه به طور مختصر با امیر جلال الدین چقماق آشنا شده و در مورد مجموعه تاریخی امیر چقماق یا امیر چخماق مطالبی را به استحضار میرسانیم :

 

امیر جلال‌الدین چقماق (چخماق) شامی یکی از امیران و سرداران شاهرخ تیموری بود. او منسوب به شام‌غازان یکی از محلات تبریز بود. در سال ۸۳۶ هجری قمری شاهرخ او را به حکومت یزد منصوب نمود. امیرچقماق در مواقع حساس جنگی از یزد به لشکر شاهرخ می‌شتافت و روابط نزدیک و بسیار مستحکمی با او داشت. او با الگو گرفتن از بارگاه پادشاهی شاهرخ و با همراهی همسرش فاطمه خاتون به عمران و آبادانی شهر یزد پرداخت.

تاریخچه ساخت مجموعه امیر چخماق :

از خدمات عمرانی او برای شهر یزد می‌توان به ساخت مسجد جامع نو (مسجد دهوک) که ساخت آن حدود ۱۵ سال پیش از حاکمیت امیر به شهر یزد در دومین سفرش به این شهر آغاز شده بود در سال ۸۴۱ قمری و مجموعه‌ای در مجاور آن شامل دو آب‌انبار و یک تکیه که در آن زمان خارج شهر یزد و در محله دهوک سفلی واقع بود اشاره کرد که امروزه در مرکز شهر یزد قرار دارد و به مجموعه میدان امیرچخماق مشهور است. از دیگر خدمات او احیای آب محله دهوک با حفر چاه در نزدیکی مسجد جامع نو٬ ساخت گرمابه در مقابل مسجد جامع کبیر یزد و کاشیکاری ستون‌های آن و ساخت منبر آجری مزین به نقش‌های اسلامی در آن مسجد و احیای باغ حکمرانان یزد مشهور به لاستان که در زمان شاه یحیی مظفری ساخته‌شده بود٬ می‌باشد.

 

میدان امیرچخماق نام میدانی در شهر یزد است. مجموعه امیرچخماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب‌انبار که قدمت‌شان به دوره تیموریان می‌رسد. تکیه امیر چخماق در سال ۱۳۳۰ و مسجد امیر چخماق در سال ۱۳۴۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدند. میدان امیرچقماق، یکی از شاخص‌ترین مجموعه‌های تاریخی و گردشگری در شهر یزد محسوب می‌شود.

امیرجلال‌الدین چقماق، از سرداران و امرای شاهرخ تیموری در سده ۸ خورشیدی در زمانی که حاکم یزد بود، مجموعه‌ای متشکل از تکیه، میدان، حمام عمومی، کاروان‌سراها، خانقاه، قنات‌خانه و چاه آب سرد را ساخت تا یزد را رونق بخشد و در این کار فاطمه خاتون، همسرش، او را یاری کرد.

ثبت ملی مجموعه امیر چخماق

تکیه امیر چخماق در سال ۱۳۳۰ هجری شمسی و با شماره ۳۸۳ و مسجد امیر چخماق در سال ۱۳۴۱ با شماره مستقل ۲۴۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدند. همچنین این بناها و دیگر الحاقات به عنوان مجموعه امیرچخماق نیز با شماره ۲۴۱۶ به ثبت ملی رسیده‌است.

 

 

تصاویر نخل امیر چخماق یزد

 

امیرچقماق یزد
امیرچقماق یزد
امیرچقماق یزد
امیرچقماق یزد

 

مجموعه امیرچخماق یزد / تاریخچه و تصاویر

 

جهت ثبت آگهی خود در یزد نام اینجا کلیک کنید

سایت یزد نام , سایت نیازمندیهای استان یزد معرف برند شما در فضای مجازیست.با کمترین هزینه خدمات و محصولات خود را برای همیشه در اینترنت ثبت نموده و از امتیازات آن بهره مند شوید.همانگونه که میدانید امروزه بسیاری از افراد جهت رفع نیازمندیهای خود از اینترنت استفاده میکنند که این مهم هر روزه رو به افزایش بوده و کسبه ,بازاریان,و مدیران شرکتها و … میتوانند با حضور در دنیای مجازی و تقویت برند خود در اینترنت فروش خود را افزایش داده و ازین موقعیت بالقوه استفاده بهینه کنند.سایت یزد نام بستری را مهیا نموده است تا علاقمندان به افزایش فروش در استان یزد بتوانند بدون نیاز به دانش فنی برند خود را در اینترنت ثبت نموده و از مزایای آن بهره مند شوند.

 

منبع : ویکی پدیا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Next Post

رستوران یزد : طعم واقعی غذای ایرانی در محیطی مجلل

رستوران یزد : طعم واقعی غذای ایرانی در محیطی مجلل رستوران یزد   رستوران یزد با سالها تجربه و ارائه بهترین غذاهای ایرانی در خدمت مهمانان و اهالی دوست داشتنی یزد   در رستوران یزد طعم واقعی غذاهای ایرانی را دریابید و در محیطی مجلل لذت ببرید       […]
رستوران مجلل نائب یزد

جهت ثبت آگهی تماس بگیرید

09199834900