برج و باروی تاریخی شهر یزد : آثار شگفت انگیز تاریخی

یزد نام

برج و باروی تاریخی شهر یزد : آثار شگفت انگیز تاریخی

برج و باروی تاریخی شهر یزد

 

 حصار و بارو از جمله آثاري است که در تمدن شهرنشيني قديم اهميت فوق العاده اي براي آن قائل بودند . حصار ، برج ، خندق ، دروازه و قلعه ، شهر را از هجوم هاي مختلف در امان مي داشت و شايد قدما همچنان که براي خانه خود حريم قائل بودند اين حريم را به هر شکل و توان براي شهر و ديار خويش نيز ضروري مي دانستند .

يزد از معدود شهرهايي است که هنوز قسمت هايي از برج و باروي آن پابرجاست .

قديمي ترين اطلاعاتي که در خصوص حصار يزد در دست است ، دلالت بر اين دارد که حصارگرد شهر توسط چهار سرهنگ حکومت ” امير عضد الدين علا » الدوله ابو جعفر کاکويه ساخته شده است . البته بايد در نظر داشت که به تدريج با بزرگ تر شدن شهر ، حصار جديدي دور شهر بنا مي شد . آخرين باري که حصار يزد مورد توجه ساختمان قرار گرفت مربوط به دوره حکومت شاهزاده محمد ولي ميرزا است که از سال 1236 ه .ق شروع شد .

قديمي ترين حصار يزد داراي چهار دروازه بود که اين تعداد در آخرين حصار و باروي ساخته شده شهر به پانزده دروازه رسيد . از معروف ترين اين دروازه ها مي توان به دروازه هاي مهريجرد ، کوشنکو ، مالمير ( مادر امير ) ، سعادت ، اصفهان ، فتح ( حظيره ) ، چهار منار ، سيد گلسرخ و دروازه شاهي و نو اشاره کرد .

همچنين در اين زمينه مي توان از چهار دروازه به نام هاي ” دروازه قطريان ( دروازه شاهي ) ” ، ” دروازه کوشک نو ” ، دروازه مهريجرد ( مهريز ) ” و ” دروازه کيا ( حظيره ) ” در يزد ياد کرد .

با جاري شدن سيل عظيمي در سال 673 هـ . ق ، قسمت هاي بسياري از شهر از جمله حصار آن خراب شد . هنگامي که ” اتابک يوسف شاه بن طغيان ( طغي شاه ) ” به سلطنت يزد رسيد ( سال هاي 714 . 658 هـ . ق ) ، به مرمت حصر ويران شده پرداخت و آن را باز سازي کرد . ” مبارزالدين ” در سال 747 هـ . ق تعدادي از محلات خارج شهر را جزء محدوده شهر کرد و از دروازه ” قطريان ( دروازه شاهي ) ” تا دروازه ” مادر امير ” باروي نوکشيد و خندق حفر کرد . حصار جديد داراي هفت دروازه شد : مهريجرد ، قطرين ، ايلچي خانه ، کوشک نو ، مادر امير ، سعادت و نو ، او همچنين برج هاي متعدد ديگري ايجاد کرد و طبق مندرجات کتاب ” تاريخ يزد ” ، در دوران حکومت او ، مساحت شهر به بيش از دو برابر تصرفات ” محمد بن مظفر” افزايش يافت .

 امروزه از حصار يزد و برج هاي گسيخته و متصل به آن که در عهد ” جامع جعفري ” تعداد نود برج بود و هر برج ، بيست مستحفظ داشت ، قسمت هايي به شرح ذيل باقي مانده است :

1 – قسمتي از ديوار و برج هاي محله ” لب خندق ”  .

2 – قسمتي از برج ها و حصار مقابل مقبره ” سيد گل سرخ ” .

3 – قسمتي از ديوار و برج دروازه ” مهريز ” ، در ابتداي بازار هاي ” خان ” ، ” افشار ” و ” صدري ” .

4 – ديوار و برج هاي دروازه ” شاهي ” .

5 – ديوار و برج هاي ” شازده فاضل ” .

6 – قسمتي از ديوار حصار و برج نزديک باغ ” گندم ” .

7 – ديوار برج هاي حدود ” فهادان ” و ” مالمير ” .

8 – ديوار و برج هاي واقع در خيابان ” فرمانداري ” .

 امروزه از حصار يزد و برج‌ هاي آن ‌که در زمان « جامع جعفري » 90 برج بوده ، فقط قسمت‌ هاي کمي باقي مانده است .

تصاویر :

برج و باروی تاریخی شهر یزد
برج و باروی تاریخی شهر یزد
برج و باروی تاریخی شهر یزد
برج و باروی تاریخی شهر یزد
برج و باروی تاریخی شهر یزد
برج و باروی تاریخی شهر یزد
برج و باروی تاریخی شهر یزد
برج و باروی تاریخی شهر یزد
برج و باروی تاریخی شهر یزد
برج و باروی تاریخی شهر یزد
برج و باروی تاریخی شهر یزد
برج و باروی تاریخی شهر یزد

جهت ثبت آگهی خود در یزد نام اینجا کلیک کنید

سایت یزد نام , سایت نیازمندیهای استان یزد معرف برند شما در فضای مجازیست.با کمترین هزینه خدمات و محصولات خود را برای همیشه در اینترنت ثبت نموده و از امتیازات آن بهره مند شوید.همانگونه که میدانید امروزه بسیاری از افراد جهت رفع نیازمندیهای خود از اینترنت استفاده میکنند که این مهم هر روزه رو به افزایش بوده و کسبه ,بازاریان,و مدیران شرکتها و … میتوانند با حضور در دنیای مجازی و تقویت برند خود در اینترنت فروش خود را افزایش داده و ازین موقعیت بالقوه استفاده بهینه کنند.سایت یزد نام بستری را مهیا نموده است تا علاقمندان به افزایش فروش در استان یزد بتوانند بدون نیاز به دانش فنی برند خود را در اینترنت ثبت نموده و از مزایای آن بهره مند شوند.

منبع : servic

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Next Post

آتشکده تاریخی یزد :آتشی با 1500 سال قدمت

  آتشکده تاریخی یزد :آتشی با 1500 سال قدمت آتشکده تاریخی یزد   آتشکده یزد محل نگهداری آتش مقدس زرتشتی در شهر یزد و نیایشگاه زرتشتیان ساکن در این شهر است.   مشخصات معماری ساختمان ساختمان اصلی آتشکده بر ارتفاعی حدود ۲۱ متر از زمین و در میان حیاط بزرگی […]
آتشکده تاریخی یزد

جهت ثبت آگهی تماس بگیرید

09199834900