همایش ملی نساجی سنتی در یزد : یادواره همایش غیاث الدین نقشبند یزدی

یزد نام

همایش ملی نساجی سنتی در یزد : یادواره همایش غیاث الدین نقشبند یزدی

همایش ملی نساجی سنتی در یزد

 

همایش ملی نساجی سنتی با محوریت «غیاث‌الدین نقشبند یزدی» ۱۱ بهمن‌ماه در یزد برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، محورهای این همایش با نقش غیاث‌الدین نقشبند یزدی در تاریخ نساجی ایران، نقش خلاقیت و نوآوری در طرح‌ها و ابعاد مختلف زندگی غیاث‌الدین نقشبند یزدی، نساجی سنتی و کارآفرینی، نساجی سنتی و هویت ملی، نساجی سنتی، فرصت‌ها و تهدیدها ارائه می‌شود.

این همایش که در مجتمع دانشگاه آزاد اسلامی یزد واقع در بلوار پرفسور حسابی برگزار می‌شود، با جایزه ملی طراحی پارچه غیاث‌الدین نقشبند یزدی همراه است.

به گزارش ایسنا، خواجه غیاث‌الدین علی نقشبند یزدی، نقاش، طراح پارچه و بافنده مشهور و صاحب سبک عصر صفوی و معاصر با شاه‌عباس بود که سمت اداره کارگاه سلطنتی را در اصفهان برعهده داشت.

او در اوایل قرن یازدهم هجری قمری در شهر یزد به‌دنیا آمد، در جوانی به‌واسطه شهرتی که در هنر بافندگی کسب کرد، به دربار شاه‌عباس راه یافت و اداره کارگاه سلطنتی را برعهده گرفت، شیوه طراحی پارچه‌های او از طرح‌های اول دوره صفویان اقتباس شده است. همچنین در تصاویر پارچه‌های بافت او، سبک رضا عباسی را می‌توان دید.

او پس از مدتی از اصفهان به یزد بازگشت. یزد در زمان او و فرزندان و نوادگانش به واسطه هنر بافندگی آن‌ها به مرکز شعربافی ایران بدل شد که محصولات نساجی آن به هند نیز صادر می‌شد. خواجه غیاث‌الدین در اواخر عمر به شاعری و سخن‌وری روی آورد.

 

همایش ملی نساجی سنتی در یزد

 

منبع : ایسنا

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Next Post

زیبایی پوست با دستگاه IPL : از بین بردن موهای زائد و لک پوست و سایر خدمات زیبایی در یزد

زیبایی پوست با دستگاه IPL : از بین بردن موهای زائد و لک پوست و سایر خدمات زیبایی در یزد زیبایی پوست با دستگاه IPL     خدمات زیبایی و جوان سازی پوست برای خانمها و آقایان به صورت تضمینی و با کیفیت عالی در یزد با دستگاه IPL رفع […]
زیبایی پوست با دستگاه IPL : از بین بردن کک مک و لک پوست و سایر خدمات زیبایی در یزد

جهت ثبت آگهی تماس بگیرید

09199834900